10 Kasım’da Bir Garip Büyük Deligil

Gelmiş geçmiş en güzel hediyedir, Yavru Deligil Deniz kız ile Küçük Deligil Gülriz…Yine de atamadım kocaman kahkahalarımı hiçbir doğumgünümde, sadece birkaç damla yaş gözümde 9’u 5 geçe…

Deniz kızın babası, 10 Kasım’da doğarak  “Atatürk, yerine sunsun” diye Atasun konulan adını taşırken hep gururlanır ve de zorlanır. Olabilir mi ki büyük öndere denk veya yakın?

Otuz beş yaşa Deligiller çetesini üçleyerek erdim. Fotoğraftaki dillerimiz, Deniz kızın coşkusundan delirmenin sembolü ama aynı zamanda  bu matem gününü kendine bayram ilan eden aklı fakirlere, hainlere ve yüreksizlere! Nanik hepinize!

Yavru Deligilimiz de adını aldığı engin denizlere, devrimci abisine, Ata’sına layık fikri, vicdanı hür ve hep genç kalan bir birey olarak yetişecek. Adımı hak etmek için en önemli ödevimdir, not edilsin!

Yavru Deligil, Deniz’im,

Gel, ileride çok okuyacağın, Aziz Nesin’den birkaç satır sunalım herkese el ele. Kim bilir, belki kararmış yüreklere ışık, aydık olanlara umut olur:

Ey benim koyun gibi mazlum,kuzu gibi masum yurttaşlarım!

Ey bükemediği eli öpen, el etek öpmekle dudakları aşınmayan yurttaşlarım!

Bir üsttekine kuzu, bir alttakine canavar kesilen yurttaşlarım!…

İstemiyorsan zart zurttan buyrultu, alkışlama öyle her zart zurtu.

Aldanıp alkışladığını sanarak yiğit, bir de bakarsın ki bir uyuz it.

 

 

Deligiller

Not: Fotoğraf Mavist Foto

Yazar hakkında

Buyuk Deligil

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Deligiller © 2014 Kaynak gösterilmeden paylaşılamaz.

 
Bumerang - Yazarkafe